A versenytáncosok mindegyike rendelkezik a MTÁSZ (Magyar Táncsport Szövettség) által kibocsátott, és hitelesített versenykönyvvel, versenyengedély-kártyával.
A táncosok tudásszintnek megfelelő osztályokban versenyeznek, az alacsonytól a legmagasabb szintig D,C,B,A,S osztályokban. A szabályzat alapján a versenyzők korcsoport szerint is besorolást kapnak Gyerek I., Gyerek II., Junior I., Junior II., Ifjúsági, Felnőtt és Senior korcsoportban.
A táncosok egy-egy verseny befejezésekor- a teljesítménytől függően- pontokat kapnak, melyet a versenykönyvbe vezetnek be az adott verseny illetékesei. A Versenytánc Szabályzat rögzíti, hogy melyik osztályban mennyi pontot kell összegyűjteni ahhoz, hogy a pár magasabb osztályban indulhasson. Az elérhető pontokon és táncolható figurákon kívül a ruházatot is szbályozzák.
A versenytáncban mindenkinek állandó partnere van. A párváltást be kell jelenteni a MTASZ-nál.
A MTÁSZ hivatalos versenyfajtái:
• Standard
• Latin
• Nyolctánc (Csak “D” osztályban)
• Tíztánc
• Kűr / páros, csoportos /
• Formáció / Standard mix, Latin mix,Társasági táncok /
• Hobby éremszerző /Bronz, Ezüst, Arany/
Az alábbi versenyeket különböztetjük meg:
• Klubközi / Zárt, Nyitott /
• Területi Bajnokság
• Ranglista versenyek
• Országos Bajnokságok
• Magyar Bajnokságok
A versenyrendszerbe nem tartozó versenyeken kívűl léteznek még:
• Rising Star versenyek
• Grand Prix versenyek
• Kűr versenyek
• Mix versenyek
• Meghívásos egyéni és/vagy csapatversenyek
• Egyébb nyitott versenyek
A MTÁSZ hivatalos versenyein a versenyvezetői testület tagjait a Vt. SZAKSZ (Versenytánc Szakfelügyelő Szervezet) jelöli ki.
Versenytánc osztályok:
D osztály:
A táncosok ebben a versenyosztályban a standard táncokból az angolkeringőt, tangót, bécsi keringőt, quickstepet táncolják. Latin táncokból a sambát, cha-cha-chát, rumbát, jive-ot mutatják be a versenyeken. Ebből adódik, hogy csak D osztályban rendeznek Nyolctánc Bajnokságot.
A Versenytánc Szabályzatban meghatározott figurakatalógus szerint állítják össze a versenyzők koreográfiáját. A versenyruházat is szigorúan szabályozott.
Ezen osztály táncosainak a legjobb teljesítmény eléréséért ajánlott egy héten minimum háromszor edzeni.
C osztály
A versenyeken öt standard táncot mutatnak be a táncosok: angolkeringőt, tangót, bécsi keringőt, slowfoxot, quickstepet, latin-amerikai táncokból szintén: sambát, cha-cha-chát, rumbát, paso doblét, jive-ot. A táncok számát nézve látható, hogy C osztályban már Tíztánc bajnokságokat rendeznek.
Ebben a versenyosztályban is a Versenytánc Szabályzat figurakatalógusa és ruhaszabályzata a mérvadó a táncosok számára.
A C osztály táncosainak is ajánlott a heti háromszori edzés a legjobb teljesítmény eléréséért.
B osztály
A versenytáncban ez az osztály már úgynevezett magas osztálynak számít, ahogyan az A és S osztályok.
Versenyzők ugyanazt az öt táncot táncolják el, standard (angolkeringő, tangó, bécsi keringő, slowfox, quickstep) és latin táncokból (samba, cha-cha-cha, rumba, paso doble, jive), mint a C osztályosok.
A Magyar Bajnokságokon a felnőtt korcsoportban ezen osztály táncosai összevonhatók az A és S osztály versenyzőivel.
A magas osztályokban nincs sem figura-, sem ruházati megkötés. Ennek köszönhető, hogy a párok igen látványos koreográfiákat mutatnak be a nézőknek.
Ezen a szinten a napi edzés javasolt a párosok számára.
A osztály
Az A versenyosztály szintén magasosztály, ahol mind az öt standard (angolkeringő, tangó, bécsi keringő, slowfox, quickstep), mind az öt latin (samba, cha-cha-cha, rumba, paso doble, jive) táncot láthatjuk a táncosoktól a versenyeken.
A Magyar Bajnokságokon a felnőtt korcsoportban ezen osztály táncosai összevonhatók a B és S osztály versenyzőivel.
A magas osztályokban nincs sem figura-, sem ruházati megkötés. Ennek köszönhető, hogy a párok igen látványos koreográfiákat mutatnak be a nézőknek.
Ezen a szinten a napi edzés javasolt a párosok számára.
S osztály ( Sonder )
A magas osztályba tartozó S osztály az amatőr versenytánc legmagasasbb, úgynevezett “csúcsosztálya”, ahol mind az öt standard (angolkeringő, tangó, bécsi keringő, slowfox, quickstep), mind az öt latin (samba, cha-cha-cha, rumba, paso doble, jive) táncot táncolják a versenyeken.
A Magyar Bajnokságokon a felnőtt korcsoportban ezen osztály táncosai összevonhatók a B és A osztály versenyzőivel.
A magas osztályokban nincs sem figura-, sem ruházati megkötés. Ennek köszönhető, hogy a párok igen látványos koreográfiákat mutatnak be a nézőknek. A produkciók mindig nagy sikert aratnak.
Ezen a szinten a napi több órás edzés javasolt a párosok számára.
Profi
A professzionális szintet rendszerint amatőrként magas osztályban befejező, több éves gyakorlattal rendelkező, rutinos táncosok választják.
A versenytáncosok akkor számítanak profinak, ha egy meghatározott tananyagból egy vizsgabizottság előtt eredményes vizsgát tesznek. A sikeres vizsga után indulhatnak a meghírdetett profi versenyeken, melyek pénzdíjasak.
A versenytáncnak ezen ága profi szemléletet, elhivatottságot, rengeteg lemondással járó életmódott igényel. A párosok a kiváló teljesítmény eléréséhez napi több órát edzenek. Rendszeresen vesznek magánórákat hazai és külföldi trénerektől.